EduSinglePage
About the course
Vill du lära dig skapa digitala 3D-modeller som används inom design och konstruktion? den här kursen ger dig grunderna i modern CAD-teknik. Du får lära dig arbeta med olika typer av modeller, från enkla former till avancerade ytor, och lära dig hur du bygger samman komponenter, gör ritningar och skapar fotorealistiska bilder. I kursen tas också upp hur digitala modeller används för analys, till exempel hållfasthet, och hur du förbereder underlag för tillverkning. Efter kursen kan du hantera 3D-CAD-programvara och skapa professionella modeller enligt gällande standarder- en perfekt start för dig som vill jobba med produktutveckling eller konstruktion.
This course is offered as part of programme:
Course content
Syfte
Kursen syftar till att studenten utvecklar grundläggande kunskaper och fördigheter i tredimensionell CAD-teknik med inriktning mot design och mekanisk konstruktion för att skapa digitala modeller av konstruktioner och konstruktionselement och ur dessa generera till exempel standardiserade tillverkningsunderlag.
Innehåll
I kursen tas följande upp:
- tråd-, yt- och solidmodeller
- enkla yttyper
- friformkurvor och friformytor (baserade på kägelsnitt, Beizer-, B-spline, NURBS-geometri)
- representationsformer för solidmodellering
- parameterstyrd solidmodellering
- assemblering
- rendering (ljuskällor, färghantering, belysningsmodeller, texturer)
- ritningsframställning från solidmodeller
- analys av mekanism
- hållfasthetsanalys
- överföringsformat mellan CAD-programvaror
Generiska färdigheter:
- lösa uppgifter inom givna tidsramar
Entry requirements
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D.
Course literature
Current literature list is available in the syllabus for the course
Course evaluation
Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).