FAKULTETEN FÖR KULTUR OCH SAMHÄLLE (KS) | Seminarium
Migrationsseminarium: Graviditet, förlossning och föräldraskap som ingångar till mottagande samhällen
Torsdag 19 november, 13:15 - 15:00
Niagara, 9.e våningen, Nordenskiöldsgatan 1, eller Zoom
Perspektiv från Japan och Sverige
Talare: Sumire Anzai, sjuksköterska, barnmorska, doktorand i hälsovetenskap vid Kyoto-universitetet i Japan samt JSPS-forskningsstipendiat.
Sammanfattning
Bland internationella migranter finns många i fertil ålder och sådana som håller på att bilda familj eller uppfostra barn. Graviditet, förlossning och föräldraskap är därför viktiga aspekter av migranters hälsa och välbefinnande.
För migranter i vissa skeden av livet kan graviditet, förlossning och föräldraskap fungera som viktiga ingångar till mottagarsamhällena. Dessa livshändelser kan möjliggöra både tillgång till hälso- och sjukvård och sociala tjänster, relationer med yrkesverksamma och kontakter inom lokalsamhällena. I ett livslångt perspektiv kan tillgång till rätt hälso- och sjukvård och socialt stöd under denna period också få långsiktiga konsekvenser för mödrars, barns och familjers hälsa och välbefinnande.
Många erfarenheter och utmaningar i samband med graviditet, förlossning och föräldraskap är gemensamma för människor med olika bakgrund, men tillgången till hälso- och sjukvård och socialt stöd varierar beroende på faktorer som rättslig status, språk, ekonomiska förhållanden och sociala nätverk.
Med utgångspunkt i exempel från Japan och Sverige undersöker detta seminarium graviditet, förlossning och föräldraskap inte bara som viktiga aspekter av invandrares hälsa utan också som möjligheter att skapa kontakter med mottagarsamhällena. Här finns både en stor potential och många utmaningar.
Biografi
Sumire Anzai är sjuksköterska, barnmorska, doktorand i hälsovetenskap vid Kyoto-universitetet i Japan samt JSPS-forskningsstipendiat. Hon har erfarenhet av att stödja invandrare från sitt arbete inom kommunal hälso- och sjukvård, liksom genom volontärarbete hos ideella organisationer i Japan. Hennes doktorsavhandling handlar om tillgången till mödravård bland asylsökande kvinnor i Japan. Hon är gästdoktorand vid Malmö universitet från augusti 2026 till januari 2027. Just nu intresserar hon sig för svenska metoder för att stödja mödrars och barns hälsa bland invandrarfamiljer, såsom familjecentraler och Föräldraskap i Sverige (FöS).
Praktisk information
Detta seminarium är hybrid. Du är välkommen att delta via Zoom eller i MIM:s seminarierum på våning 9. De som vill delta på plats samlas vid receptionen kl. 13.05. Zoomlänk publiceras senare datum. Mejla eventuella frågor till mim@mau.se.