EduSinglePage
Om kursen
I den här kursen ställs olika former av mediepraktiker i fokus, med ett särskilt intresse för målgrupper, publiker och användare. Kursen ger inblickar i medie- och kommunikationsvetenskapens historiska tradition av publik- och användarstudier och hur fältet har utvecklats teoretiskt och metodologiskt fram tills idag. En del av kursen handlar om att lära sig hitta och tolka statistiska data om medieanvändare och publiker. I kursen får du som student även grundläggande kunskaper om målgruppsanalys, samt om vetenskaplig observation som forskningsmetod för att studera människors medieanvändning.
Denna kursen ges som del av program:
Kursinnehåll
Kursen syftar till att studenten ska utveckla kunskap om medie- och kommunikationsvetenskapens historiska tradition av publik- och användarstudier, liksom hur fältet har utvecklats teoretiskt och metodologiskt fram tills idag.
Vidare syftar kursen till att studenterna ska utveckla förståelse kring medieanvändandets olika praktiker ur ett publik-, deltagar- och användarperspektiv.
Kursen syftar även till att studenten ska utveckla färdigheter för att kunna söka upp och förstå statistiska data om användare och publiker.
Metodologiskt syftar kursen till att studenten ska utveckla grundläggande kunskaper och färdigheter dels i målgruppsanalys, dels i vetenskapliga observationer.
- Medie- och kommunikationsvetenskapens historiska tradition av publik- och användarstudier.
- Samtida diskussioner inom fältet för publik- och användarstudier.
- Sökning och tolkning av statistiska data om användare och publiker.
- Målgruppsanalys.
- Vetenskapliga observationer som metod.
Behörighetskrav
Godkända kurser: KK401B-Det föränderliga medielandskapet.
Kurslitteratur
Aktuell litteraturlista finns i kursplanen
Kursvärdering
Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14)