Fristående kurs, grundnivå
7,5 hp
Distans | kvällstid | 50%
29 mars 2027 - 6 juni 2027
Anmälan öppnar 15 september

Om kursen

Kursinnehåll

Syftet med kursen är att lärarstudenter utvecklar sin interkulturella kommunikativa kompetens genom att arbeta tematiskt i grupper med lärarstudenter från universitet världen över.

Under kursens gång får lärarstudenterna prova på simuleringsscenarier som didaktisk metod och arbeta med olika teman som passar för metoden. Simuleringsmetoden möjliggör ett perspektivskifte och studenterna får prova roller knutna till pedagogisk verksamhet så som lärare, elev, föräldrarepresentant, skolledare, speciallärare osv.

Behörighet och urval

Behörighetskrav

Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2 eller motsvarande.

Samt godkända kurser om minst 60 hp inom en lärarutbildning.

Urval

66% gymnasiebetyg – 34% högskoleprovet

Kurslitteratur

Aktuell litteraturlista finns i kursplanen

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).