Att bygga tillit i praktiken – dialogmöten som en lärande process i socialt arbete
Fakta
- Kontaktperson:
- Tove Samzelius
- Finansiär:
-
- Malmö stad
- Ansvarig vid Mau:
- Tove Samzelius
- Projektmedlemmar vid Mau:
- Externa projektmedlemmar:
-
- Emma Söderström Malmö stad
- Jörgen Andersson Malmö stad
- Projektperiod:
- 01 september 2026 - 31 december 2027
- Fakultet/institution:
- Forskningsmiljö:
- Forskningsämne:
Om projektet
”Dialog med socialtjänsten” är en verksamhet inom Malmö stad som syftar till att möta oro hos barn och föräldrar genom att socionomer intar en mer uppsökande roll och samverkar med det civila samhället. Sedan starten hösten 2023 har dialogsocionomer tillsammans med föreningar, trossamfund, SFI och andra deltagit på mer än 200 dialogtillfällen med Malmöbor för att prata om socialtjänsten, rädslan och tilliten. I uppdraget ingår det även att samla och analysera erfarenheter från dialogmöten med medborgare och att bidra till förvaltningens lärande och utveckling. Genom samverkan med forskare och civilsamhällesrepresentanter vill förvaltningen skapa förutsättningar för utvecklingen av en gemensam fördjupad förståelse för förutsättningar som kan möjliggöra tillitsfulla relationer mellan aktörer på olika nivåer i en lokal kontext.
Hur byggs tillit?
Det övergripande syftet med denna studie är att utforska hur tillit byggs inom en relationell kontext där gränsöverskridande möten och dialoger ses som centrala praktiker.
Studien utgår ifrån följande frågeställningar:
- Hur organiseras och genomförs dialogsocionomernas arbete och vilka aktörer är involverade? Vad görs och i vilket syfte?
- Hur upplevs dialogmöten av dialogsocionomer, civilsamhällesaktörer och deltagande föräldrar? • Hur påverkas föräldrarnas förståelse för och upplevelse av socialtjänstens arbete genom dialogmöten?
- Hur påverkas socialtjänstens förståelse för föräldrars livsvillkor och upplevelser av oro och rädsla genom dialogsocionomernas arbete?
- Hur förstås begreppet tillit av olika intressenter som involveras i dialogarbetet? Vad ser de som viktigt för att skapa tillitsfulla relationer?