Den 24 april bjuder Barnahus, i samverkan med Centrum för sexologi och sexualitetsstudier samt Institutionen för socialt arbete vid Malmö universitet, in till en heldagskonferens om ungdomar med sexuella beteendeproblem.

Trots att sexuella beteendeproblem förekommer bland ungdomar saknar professionella ofta kunskap – både när det gäller att bemöta och utreda dessa. Konferensen samlar forskare och praktiker som presenterar aktuell forskning, socialtjänstens bedömnings- och behandlingsmodeller samt rättsväsendets perspektiv och lagstiftning kring sexuella problembeteenden hos ungdomar.

Syftet med dagen är att höja kunskapen om målgruppen och stärka professionellas förmåga att upptäcka, bedöma, förebygga och stödja ungdomar och familjer där sexuella problembeteenden förekommer.

Konferensen riktar sig till dig som möter ungdomar i din yrkesroll, samt till dig som arbetar eller studerar vid Malmö universitet och har ett intresse för området.

Ett stort tack riktas till Centralförbundet för socialt arbete (CSA) som möjliggjort konferensen genom sitt medfinansieringsstöd.

Varmt välkommen!

Anmäl dig till konferensen