Vinter-OS i Milano-Cortina är i slutspurten och kampen om de sista medaljerna hårdnar. I SVT:s sändningar är det Linda Liljedahl, lärare vid Malmö universitet, som guidar tittarna genom fart, taktik och dramatik i rollen som expertkommentator i short track– samtidigt som hon till vardags utbildar blivande idrottslärare.

På Malmö universitet arbetar Linda främst inom ämneslärarprogrammet och grundlärarprogrammet med inriktning Idrott och lärande. Hennes undervisning rör framför allt idrottens rörelsepraktiker, idrottslära samt träningslära.

– Att utveckla individers rörelsekunnande är intressant oavsett nivå. Jag känner en enorm tillfredsställelse när studenter som aldrig åkt skridskor plötsligt rör sig avslappnat på isen och sedan kan använda kunskapen i sin egen undervisning, säger hon.

Från aktiv åkare till OS-tränare

Idrott har alltid varit en del av hennes liv. Under uppväxten provade hon flera idrotter som handboll, basket och hockey. Men när damhockeyn ännu inte var så etablerad började hon istället åka skridskor. Först hastighetsåkning, senare short track.

Som aktiv deltog hon bland annat vid för-OS i Albertville och Lillehammer. Efter studier på Tränarprogrammet vid Gymnastik- och idrottshögskolan i Stockholm blev hon tränare och så småningom förbundskapten. Hon var med vid OS i Salt Lake City 2002 som tränare för Sveriges landslag och arbetade därefter som sportchef i Svenska Skridskoförbundet. Genom åren har det blivit otaliga världscuper och mästerskap.

Expertkommentator under OS

När vinter-OS nu avgörs befinner hon sig inte vid sargen, utan i kommentatorsposition.

– SVT hörde av sig och frågade om jag ville vara expert. Jag har varit expertkommentator tidigare, men aldrig under ett OS. Det är väldigt roligt att få förklara sporten för en bred publik. Short track syns inte så ofta i svensk tv, så en viktig del är att hjälpa tittarna förstå vad som händer och varför loppen utvecklas som de gör, säger hon.

Erfarenheter som möts

Kopplingen mellan hennes akademiska arbete och elitidrotten är tydlig.

– Arbetet med elitaktiva ger en unik förståelse för hur man utvecklar individers rörelsekunnande samt fysisk och mental kapacitet. Den praktiska erfarenheten ger mig ett starkt stöd i undervisningen, menar hon.

Kunskapen används också i helt andra sammanhang än tävling. Nyligen rekade hon och en kollega is inför en långfärdsskridskotur med studenter, där fokus låg på säkerhet, naturupplevelse och rörelseglädje.

För Linda handlar allt i grunden om samma sak:

– Att coacha mot OS eller att hjälpa en student att hitta balansen på isen är för mig precis lika viktigt, avslutar hon.