För första gången väljs en forskare från Malmö universitet in i Sveriges unga akademi. – Jag ser jättemycket fram emot att vara en del av en grupp forskare från olika discipliner från hela Sverige, säger Carolin Schütze, biträdande lektor i socialt arbete.

Åtta nya ledamöter har valts in i Sveriges unga akademi – en oberoende plattform för framstående yngre forskare från olika forskningsfält. En av dem är Carolin Schütze från Malmö universitet.

– Det ska bli superroligt och spännande att vara med, säger hon.

Extra kul tycker hon det är att vara lärosätets första forskare i akademin. De flesta andra är från större universitet som Umeå, Lund och Stockholm.

– Jag representerar också den samhällsvetenskapliga disciplinen som inte är lika representerad och behöver mer uppmärksamhet.

Påverka politiska debatten

Akademin syftar bland annat till att ge forskarna en röst i den forskningspolitiska debatten och att föra ut forskning till barn och unga. Carolin Schütze ser fram emot att driva frågor som ojämlikhet inom akademin. Hon efterfrågar även strategier för att utländska forskare bättre ska inkluderas.

– Jag är själv från Tyskland från början och har kommit in rätt bra som forskare i Sverige. Det har hjälpt att jag pratar flytande svenska, men det är inte givet att alla gör det. Det behövs mer öppenhet. Och det finns mer att göra när det kommer till inkludering så att vi inte tappar duktiga talanger.

Forskar om ojämlikhet

Schützes forskning kretsar kring just ojämlikhet och hon studerar hur ojämlikhet ser ut inom organisationer, som exempelvis Arbetsförmedlingen, i relation till mångfald. Ett pågående projekt undersöker hur handläggare med minoritetsbakgrund upplever känslomässiga utmaningar i sitt arbete inom svenska välfärdsinstitutioner.

Sveriges unga akademi är en oberoende, tvärvetenskaplig akademi för ett urval av de mest framstående yngre forskarna i Sverige. Forskarna ska ha disputerat för cirka två till tio år sedan och vara verksamma som forskare i Sverige. Ledamöterna sitter i fem år.

Mer information om Sveriges unga akademi