Kärlek, motståndshandlingar, otrygghet och hur virtuella personer kan hjälpa oss lösa komplexa problem. Det är ämnena när Malmö universitets forskare föreläser på Forskartorget i samband med Bokmässan i Göteborg 25- 28 september.

Programmet sänds live dagligen via forskartorget.se. Malmö universitet representeras i år av följande forskare:

  • Var är vi otrygga och vad beror det på?
    Manne Gerell, docent i kriminologi
    Fredag 26 september kl 14.55-15.10.
  • Kärlek och kvinnligt religiöst ledarskap
    Manon Hedenborg White
    Lördag 27 september kl 10.10–10.25
  • Att etablera sanningar som motstånd
    Mona Lilja, professor i global politik
    Söndag 28 september kl 10.20–12.35
  • Så löser virtuella samhällen komplexa problem
    Fabian Lorig, docent och forskare, Fakulteten för teknik och samhälle.
    Söndag 28 september kl 12.15-12.30

Dessutom deltar Gunnar Krantz, professor i visuell kommunikation, i ett seminarium på Bokmässan. Under rubriken ”Den tecknade seriens fantastiska metamorfos” är han på lördagen 14.00 med och diskuterar hur den tecknade seriens anseende gått från sedefördärvande strunt till en ansedd konstart för sig.

Om Forskartorget

Forskartorget är ett forum som tillsammans med universitet, högskolor, stiftelser, myndigheter, företag, organisationer och bokförlag presenterar ett tvär- och populärvetenskapligt program. Forskartorget dyker upp i sammanhang och på platser där de känner att synligheten och kontakten med publiken är viktig. Forskartorgets huvudarena har under många år varit Bokmässan i Göteborg.

Programlänkar: