Svårt resa kollektivt med barn
Bristande kapacitet kan förstärka bilberoendet eller minska rörligheten och möjligheterna till socialt deltagande för familjer med barn, menar forskaren Elnaz Sarkheyli.
Dyrt, känns inte säkert, svårt om du behöver stanna på flera ställen. Föräldrar ser flera utmaningar med att resa kollektivt med barn, visar en ny studie.
– Som många andra i dag vill de ha ett aktivt liv och samtidigt leva miljövänligt, men de tycker det är svårt att få till logistiken, säger Elnaz Sarkheyli, universitetslektor i urban planering och design vid Malmö universitet.
Nationell resvaneundersökning
Årligen gör Svensk Kollektivtrafik, en bransch- och intresseorganisation för de regionala kollektivtrafikmyndigheterna och länstrafikbolagen i Sverige, den nationella resvaneundersökningen Kollektivtrafikbarometern. Cirka 120 000 besvarar enkäten. Ur den har forskarna fördjupat sig i de öppna svarsalternativ där respondenterna lämnat kommentarer om att resa kollektivt med barn.
– De flesta ignorerar öppna frågor, men de som svarar har ofta kritik mot något som de inte hittar i undersökningen och som de verkligen vill förmedla, säger Elnaz Sarkheyli som gjort studien tillsammans med Azadeh Sarkheyli, universitetslektor vid Högskolan i Halmstad.
I transportplaneringen förbises ofta sådana kedjade resor eller förstås inte tillräckligt väl.
Elnaz Sarkheyli
Cirka 15 % av respondenterna i undersökningen besvarade de öppna frågorna, och cirka 3 % (415 personer 2022 och 588 personer 2023) nämnde specifikt orden ”barn”. Genom att granska svaren identifierade de fyra viktiga problem som begränsar barns och deras vårdnadshavares möjligheter: (1) tidspress, (2) oro över pris och värde, (3) säkerhetsoro och (4) begränsningar i fråga om komfort och bekvämlighet.
– Många nämner tidsaspekten. De ska kanske lämna ett barn på en skola, barn nummer två på en annan och sedan fortsätta till jobbet. När arbetsdagen är slut behöver de hämta dem och åka vidare till fritids eller idrottsaktiviteter, säger Elnaz Sarkheyli.
Mer studier behövs
Utmaningarna kring denna logistikkedja är något som diskuterats och uppmärksammats inom trafikplanering, men enligt Elnaz Sarkheyli behövs det mer studier och data om just det.
– I transportplaneringen förbises ofta sådana kedjade resor eller förstås inte tillräckligt väl. För dessa resor uppfattas bilar ofta som bekvämare och ibland till och med billigare än andra transportmedel, säger Elnaz Sarkheyli.
Kan begränsas till nära hemmet
Om familjer inte har bil och kollektivtrafiken inte är tillräckligt prisvärd, pålitlig, säker och bekväm kan följden bli att de får begränsa sina aktiviteter till dem som finns nära hemmet.
– Att man spontant lyfter utmaningar med att resa med barn visar att det finns ett problem som behöver adresseras, om vi vill få fler människor med barn att åka kollektivt, säger Elnaz Sarkheyli.