Om kursen

Kurs | 7,5 hp

Utbildningen ger dig en ämnesdidaktisk fördjupning i språk-, läs- och skrivundervisning i förskoleklass och årskurs 1–3 utifrån ett första- och andraspråksperspektiv. Utbildningen anpassas efter deltagarnas förutsättningar och behov så att alla ges möjlighet att relatera till sin egen yrkesroll och undervisning.

Utbildningen genomförs på distans under höstterminen 2025. Den ges på kvartsfart och omfattar 7,5 högskolepoäng.

Kursplan höst 2025

Träffar 2025

Kursen är uppdelad i fyra olika teman. Till varje teman finns förinspelade föreläsningar som kursdeltagarna ser vid valfritt tillfälle. De digitala seminarium- eller undervisningstillfällena nedan har ett interaktivt upplägg, där deltagarnas erfarenheter tas tillvara i olika diskussioner, övningar, erfarenhetsutbyten med mera.

Alla antagna är välkomna till ett introduktionsmöte den 29 augusti kl. 14.30–16.00. Delar av introduktionsmötet kommer att finns tillgängligt på kursplattformen om du inte har möjlighet att medverka vid mötet. Nedanstående datum är inte obligatoriska.

Digitala seminarium- eller undervisningstillfällen

  • Tema 1: den 2 oktober kl. 14.15–17.15 – Att lägga grunden för god avkodningsförmåga
  • Team 2: den 16 oktober och den 6 november kl. 14.15–17.15 – Att arbeta med språkförståelse
  • Tema 3: den 27 november kl. 14.15–17.15 – Att öva upp ett läsflyt med förståelse
  • Tema 4: den 11 december kl. 14.15–17.15 – Att identifiera utmaningar vid läsinlärning

Anmälan

Anmälan är stängd.